Zdraví je potenciál aneb PF 2021 !?

S blížícím se koncem roku se sluší bilancovat a přát si šťastné a veselé plus dobrý další rok. Jde nám to letos vůbec od pusy? Já si, s dovolením, půjčím svůj loňský článek. Chci nám všem popřát to samé co loni i do roku 2021. Aktuálně nesedí úplněk v Blížencích a událost ve FNO (proč si na tu loňskou událost nevzpomenout?!). Však s čím je to momentálně velmi odlišné, to je Životní spokojenost. Tu nám chci vypíchnout do času Vánoc a popřát do dalších dní nového roku 2021. Možná nemusí být ty letošní Vánoce úplně šťastné a kdovíjak veselé, nechť ale každý z nás najde sám v sobě kousek radosti a lásky a podělí se o ně s bližním svým. Nechť i na pozadí světové krize hledáme a nacházíme důvody k úsměvům, radosti, lásce. K životní spokojenosti. Ať nás všechno nedobré, co se v roce 2020 děje a bude se dít nejspíš i několik měsíců roku 2021 (?), ať nás to nesejme, ať nás to, prosím, posílí! Držme silnou vůli, odolnost a lásku, udržme se ve zdraví.

Článek Zdraví je potenciál aneb PF 2020 !? v původním znění z 11. 12. 2019 najdete v historii příspěvků, jen fotku vyměním. Nová koláž je z okamžiků roku 2020, které byly radostné pro mě Beatu i bbleisure rodinu. 

Pravidelná pohybová aktivita a uvážené cvičení, vyvážená dieta, pocit štěstí a životní spokojenosti, spánek. To jsou důležité atributy zdraví. Důležité aspekty pro odolnost člověka čelit nárokům zevního prostředí bez narušení životních funkcí. Můj nejoblíbenější citát o zdraví je Burešův: "Zdraví je potenciál vlastností (schopností) člověka vyrovnat se s nároky zevního prostředí bez narušení životních funkcí." Dovolte mi krátké zamyšlení na toto téma v čase adventním, navíc pod vlivem úplňku v Blížencích.

Pěstovat si pevné, silné tělo a odolné tkáně pravidelným uváženým pohybem je jedna věc. Udržovat si postavu, ale i pohybovou dlouhověkost, dlouhodobou průchodnost cév a stále dobrou náladu cvičením a taky kvalitní a vyváženou stravou.  Odpočinout si a nabít se vydatným spánkem, to jsou další významné záležitosti. Tyto (se) jdou naučit. Načíst, nechat si vysvětlit, natrénovat, přenést v nové návyky a zdravé zvyky. 

Však stejně tak důležité, ne-li ještě důležitější,  jsou pocity, které natrénovat nejdou, vjemy, jež musíš cítit, ne si na ně hrát, předstírat je  nebo se je snažit naučit. To, co cítíš v nejhlubším nitru. Pocity štěstí a radosti, životní spokojenosti, pohody. Vnitřní vlastní šťastné a spokojené pocity. Radostné pocity na poli osobním, vztahovém, partnerském, intimním, sociálním. V lánu pracovním, když děláš, co tě baví.  Když ti dělají radost blízcí, přátelé, jejich přítomnost, děti, vnoučata, zvířata. Místo, kde žiješ. Když se umíš potěšit z pěkného filmu, knihy, koncertu, divadelního představení. Životní spokojenost. Radostné bytí i žití. Ty nejúžasnější věci bývají prosté a všichni je známe.

Víra. Jedno zda věříš v pravdu a lásku, v Boha nebo v magickou moc úplňků, či jen sám/sama v sebe, důležité, že tvoje mysl i duše jsou v péřó. A že jsou zajedno s tvým konáním. Že tě to, v co věříš, nebo ten/ta, které/mu věříš, dělá šťastným, šťastnou, že tě TO a on/ona/ono umí uspokojit. 

Pak se cítíš dobře zdravě nebo zdravě dobře. A pak tak i vypadáš. A vysíláš to do okolí. Možná až nezdravě dobře, takže nakazíš ty další kolem sebe. :-)

V adventním čase a pod vlivem úplňku v Blížencích, také pod vlivem včerejší události ve Fakultní nemocnici Ostrava (10. 12. 2019), ještě víc než jindy přemýšlím o rovnováze, o vděčnosti, o dobrém i zlém, o pokoře, o sounáležitosti, o vrtkavém štěstí, o životě, o proaktivním přístupu ke zdraví, o tělech a duších.

A ještě jednou to zmíním: O ŠTĚSTÍ.

Nevím jestli mi přijde lepší slina či inspirace k vánočním a novoročním přání, takže možná zůstane u tohoto příspěvku...

Na rozhraní starého a nového roku Vám přeji, nejen jako instruktorka cvičení a health koučka, ale především jako Beata, to, co přeji i sama sobě: 

Hýbejte se, cvičte, ne z musu a ne do úmoru, ale pravidelně, uváženě, s láskou.

Jezte ne ve stresu, ne za volantem, ne ve stoje, ale v sedě, pravidelně, vyváženě hodnotně, s mírou.

Nepřekonávejte opakovaně únavu, naučte se relaxovat, a to úplně, i tělem pasivně. Hodně lidí tvrdí, že odpočívá aktivně (sportem, cvičením), ale i tělo si občas potřebuje úplně normálně zalenošit. Na(učte) se pořádně se vyspat, pravidelně, vydatně, s láskou a s láskou :-).

Hýčkejte si okamžiky štěstí, radosti z maličkostí.

Hýčkejte si vaši lásku, (teď myslím tu partnerskou), neberte ji jako samozřejmost.  

Najděte si čas sami/samy na sebe. Vnímejte proudění energií, například v těchto dnech proudí poměrně dost svižně. Komunikujte sami/samy se sebou - rozhovory mezi tělem a duší vám vřele doporučuji, (teď při úplňku v Blížencích je na ně ideální čas), umí být veselé i smutné, ale rozhodně zábavné, poučné a důležité pro onen zdravě dobrý pocit. (Tohle se naučit dá, souvisí to s vnímáním těla a uměním oprostit se na chvíli od běžných starostí a namířit pozornost sám/sama k sobě).

Buďte zvídaví a stále se učte. Nabíjí to nejen znalostmi, ale taky svěžestí, energií, vitalitou. 

Pro celkově dobrý pocit zdraví.

Ještě jedna definice zdraví, ta nejznámější od Světové zdravotnické organizace (WHO): "Zdraví je stav úplné fyzické, duševní a sociální pohody, nikoli pouze nepřítomnost nemoci nebo zdravotního postižení."

Užívejte čas. Užívejte si svůj vlastní čas na radostné i vážné věci, svůj leisure time, čas, který patří jenom vám, váš je ten prostor největší svobody, tam můžete rozjímat, kultivovat sami sebe, vnitřně si prožívat a užít realizované činnosti, zaměřit se sami na sebe a mít jasný cíl: zlepšovat fyzické, psychické, sociální a duchovní aspekty zdraví a pohody.

Šťastné a veselé Vánoce, vzpomínku těm, kteří už s námi dál nejdou, sounáležitost s těmi, kteří budou mít vánoce smutné, malý dárek těm, kteří nemají od koho jej dostat.

Šťastný rok 2020 a hodně zdraví nám všem!

....

 

Možná nemusí být Vánoce 2020 úplně šťastné a kdovíjak veselé, nechť ale každý z nás najde sám v sobě kousek radosti a lásky a podělí se o ně s bližním svým.

Nechť i na pozadí světové krize hledáme a nacházíme důvody k úsměvům, radosti, lásce. K životní spokojenosti.

Ať nás všechno nedobré, co se v roce 2020 děje a bude se dít nejspíš i několik měsíců roku 2021 (?), ať nás to nesejme, ať nás to, prosím, posílí! Držme silnou vůli, odolnost a lásku, udržme se ve zdraví! 

Beata BB